Hızla Gelişen Bilişim Uygulamaları Sayesinde Büro ve Dava Yönetimi Artık Eskisinden Çok Farklı

Büro yönetimi araçları, sadece hukuk bürolarının değil her çeşit büronun yönetimini düzenleyen programlardır. Hukuk bürosunun tüm davalarının duruşma zamanlarını ve iş listesini takip eden ve otomatik uyarılar gönderen, bürodaki avukatlar arasında işbirliği ve işbölümünü yöneten , müvekkilleri, davaları, çalışan avukatları yöneterek, her dava için yapılan masrafların kaydını tutan zaman ve proje yönetimi uygulamaları avukatların ve avukatlık bürolarının hizmetine sunulmuştur.

Caseflex firmasının sunduğu yazılım avukatın vekili olduğu tüm davaların duruşma listelerini gösteren basit ve sezgisel bir gösterge tablosunda davaları gerçek zamanlı olarak takip etmeyi sağlıyor ve son tarihi yaklaşan işler için otomatik uyarılar gönderiyor. AllignMatters şirketi dava yönetimi, sibergüvenlik yönetimi ve hukuki proje yönetimini sağlayacak çözümler üretiyor. TimeByPing ve BigTime şirketleri ise büyük hukuk firmalarında avukatların bir dava üzerinde çalıştıkları sürelerin kaydını tutan bir yazılım ile veri analizi sağlıyor.

Özellikle bulut uygulamalarının gelişmesi sonucunda tablet veya cep telefonlarına kurulabilen pek çok mobil uygulama sayesinde dava dosyalarına yerel ağ veya İnternet üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır. Ancak bu uygulamaların kullanılması veri güvenliği sorunlarını da gündeme getirmektedir.

Avukatların, sır saklama yükümlülüğü olup, “görevleri dolayısı ile öğrendikleri hususları açığa vurmaları yasaktır.” (Avukatlık Kanunu md. 36)

Ayrıca, “Avukat meslek sırrı ile bağlıdır.
a. (…) Avukat, davasını almadığı kimselerin başvurması nedeniyle öğrendiği bilgileri de sır sayar. Avukatlık sırrının tutulması süresizdir, meslekten ayrılmak bu yükümü kaldırmaz.
b. Avukat, yardımcılarının, stajyerlerinin ve çalıştırdığı kimselerin de meslek sırrına aykırı davranışlarını engelleyecek tedbirler alır.” (TBB Meslek Kuralları md. 37)

Bu nedenle bulut üzerinde depolanan verilerin başka kişilerin eline geçmemesini sağlamak da avukatın sorumluluk alanına girmektedir.

Bulut sistemlerinin güvenlik sorunları hakkındaki endişeler giderildiğinde daha çok avukat belgelerini bulut sistemleri üzerinde tutmayı tercih edecek, bu sayede internet erişimi olan her yerden bilgisayar veya mobil telefon üzerinden ulaşması mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir