İzmir’de açacağım davada avukatlık ücreti nasıl belirlenir?

Türkiye Barolar Birliği her yılbaşında o yıl için geçerli olacak Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ni yayınlamaktadır. Avukatların Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin altında dava kabul etmesi yasaktır. Bu tarifenin altında ücret alsa dahi, asgari ücreti almış gibi KDV ve gelir vergisi beyan etmesi ve ödemesi gerekmektedir. Ayrıca her ilin barosu, kayıtlı avukatlar için tavsiye niteliğinde ücret tarifesi yayınlamaktadır.

Avukatın alacağı vekalet ücreti, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin altında olmamak kaydıyla avukat ve müvekkil arasında serbestçe kararlaştırılır. Ancak konusu para olan veya para ile değerlendirilen davalarda avukatlık ücreti dava değerinin %25’ini geçemez. Avukat, her dava için alacağı ücreti, asgari ücret tarifesinin altında olmamak ve dava değerinin %25’ini aşmamak şartıyla,  o dava için harcayacağı emek ve zamanı göz önünde bulundurarak kendisi belirleyecektir.

Yurtdışında avukatlar dava için harcadıkları mesaiyi kaydederek saat başı ücret talep ederken Türkiye’de avukatlık ücreti genel olarak davaya ilişkin (yargılama masrafları hariç) bütün hizmetleri kapsar. Tecrübeli bir avukat, avukatlık ücretini dava için harcayacağı emek ve mesaiyi hesaba katarak belirler. Dolayısıyla aynı mahkemede açacak olsa da, kısa sürede sonuçlanacak ve az mesai harcanacak bir dava için asgari ücret tarifesini esas alırken, daha meşakkatli çalışmayı gerektiren davalarda daha yüksek bir vekalet ücreti talep edebilir.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre dava ve takiplerin yanı sıra, bunların dışındaki hukuki yardım ve danışmanlıklar da ücrete tabidir.

Ateşkan Avukatlık Bürosu tarafından takip edilecek dava veya icra takiplerinin ücreti hakkında bilgi almak için lütfen randevu alınız.


Aşağıdaki telefon numaraları veya email yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

İletişim: (90 232) 332 21 10 veya  (90 544) 288 5280
email: yusuf@ateskanhukuk.com

ADRESİMİZ: (Stadyum Metro İstasyonu yakını) 5003/2 sk. No:3-5 Gümüş Plaza Optimus D:206  35090 Bornova/İzmir

Yol tarifi almak için tıklayınız.

Bu kategorideki diğer yazılar:

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN’ın internet sitesinde yer alan yazıların tüm hakları Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN’a ait olup tamamen kopyalanması ve başka yerde yayınlanması yasaktır.  Siteye veya sitenin herhangi bir sayfasına izin almadan link verilebilir. Siteden sitenin içindeki herhangi bir sayfadan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 35’inci maddesinde öngörülen şartlara uygun olarak  alıntı (iktibas) yapılabilir. Alıntıda, iktibas yapılan sayfanın linki belirtilmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir