Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun isimden telefon numarası veya telefondan isim sorgulama hizmeti veren İnternet siteleri ile banko, gişe ve masa gibi müşteriye hizmet sunulan alanlara ilişkin iki ilke kararı yayınlandı.

12 Ocak 2017 tarihinde göreve başlayan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun aldığı kararlardan ikisi ilk kez Resmi Gazete’de yayınlandı.

21/12/2017 tarih ve 2017/61 sayılı kararda, kişilerin açık rızası olmadan bazı İnternet sitelerinde telefon numarasından isim veya isim bilgisinden telefon numarası sorgulanmasına ilişkin şikayetler değerlendiriliyor. Kurul, kanuni dayanağı olmayan böyle bir paylaşımı yapan internet sitelerinin ve mobil uygulamaların derhal faaliyetlerini durdurmaması halinde idari yaptırım uygulanacağını ve  kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi fiili nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtmiştir.

21/12/2017 tarih ve 2017/62 sayılı kararda ise; özellikle banko, gişe ve masa gibi müşteriye hizmet sunulan alanlarda yaşanan problemlere ilişkin kuruma ulaşan şikayetler değerlendiriliyor.

Kararda, başta bankacılık ve sağlık sektörleri olmak üzere yaygın olarak görülen ve birden fazla çalışan ile bitişik düzende müşteriye hizmet veren posta ve kargo hizmetleri, turizm acenteleri, zincir mağazaların müşteri hizmetleri bölümleri, çeşitli abonelik hizmetlerinin yapıldığı kuruluşlar gibi özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının kişisel verilerin korunması konusunda gerekli teknik ve idari tedbirleri alması gerektiği vurgulanmıştır. Buna göre, banko, gişe, masa gibi bölümlerde yetkisi olmayan kişilerin yer almaması ve aynı anda birbirlerine bitişik veya yakın şekilde hizmet alan müşterilerin birbirlerinin kişisel verilerini duymasını, görmesini veya ele geçirmesini engelleyecek biçimde tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu kararlar 6698 sayılı KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU‘nun “Şikâyet üzerine veya resen yapılan inceleme sonucunda, ihlalin yaygın olduğunun tespit edilmesi hâlinde Kurul, bu konuda ilke kararı alır ve bu kararı yayımlar.” hükmünü içeren 15. maddesinin 6. fıkrası gereği yayınlanıyor ve ilke kararı olma niteliği taşıyor.

Aynı kanunun Kabahatler başlıklı 18. maddesinin 1. fıkrasının c bendine göre “15 inci maddesi uyarınca Kurul tarafından verilen kararları yerine getirmeyenler hakkında 25.000 Türk lirasından 1.000.000 Türk lirasına kadar” idari para cezası verilmesi öngörülüyor.

Yayınlanan kararlarda ifade edilen şekilde hizmet veren tüm sektörler için ilke kararı bağlayıcı olacak. Bu nedenle ilgili tüm kurum ve kuruluşların bu yükümlülüklere uygun şekilde işleyişi sağlamak için gerekli önlemleri alması gerekiyor.

Söz konusu karar metinlerinin tamamına aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir