Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile trafik kazası sonrası sigorta başvuruları artık çok kolay ve hızlı yapılacak.

Yukarıdaki karekodu kullanarak Google Play veya Apple Store’dan Mobil Kaza Tutanağı uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hazırladığı Mobil Kaza Tutanağı uygulaması dünyada ilk defa Türkiye’de, akıllı telefonlarda kullanıma açıldı. Bu sayede kazaya karışan araç sürücüleri yanlarında kaza tutanağı ve kalem olmasa dahi sadece cep telefonlarını kullanarak Kaza Tutanağı’nı doldurabilecek, kaza bilgilerini ve fotoğraflarını yükleyebilecek, sigortaya başvuruyu cep telefonları ile tamamlayabilecek.
Sürücülere büyük kolaylıklar getiren “Mobil Kaza Tutanağı” uygulaması ile pek çok kazanım elde edilecek:
 • Artık yanınızda Kaza tespit tutanağı formu ve kalem taşımanıza gerek kalmayacak.
 • Daha az bilgi ile daha hızlı şekilde kaza tespit tutanağını doldurabileceksiniz.
 • Kare kod ile poliçe bilgilerine hızlı şekilde erişebileceksiniz.
 • Mobil Kaza Tutanağı uygulamasındaki yönlendirmeler sayesinde hatalı tutanak girişi ihtimali azalacak.
 • Mobil tutanak anında sigorta şirketlerine iletilecek. Bu sayede işleminiz hemen başlayacak.
 • Sigorta işlemleri daha hızlı sonuçlanacak.
 • Kaza sonucunu ve kusur oranlarını cep telefonunuzdan takip edebileceksiniz.
 • Kaza anında veya ihtiyaç duyduğunda en yakın sigorta acentelerine, tamircilere ve hastanelere bir tıkla ulaşabileceksiniz.
Poliçe Bilgilerini Tek Tek Girme Derdi Kalmadı!
Mobil Kaza Tutanağı poliçe bilgilerine ulaşmak için üç kolay yol sunuyor. Poliçenize;
 • Plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yaparak,
 • Bu bilgileri profilinize kaydetmiş iseniz profilden getirme özelliği ile,​
 • Ya da kare kodlu poliçenizdeki kare kodu okutarak otomatik olarak ulaşabilirsiniz.
(Kare kod’lu poliçe bilgilerinize ulaşmak için lütfen tıklayınız.)
 
Araç Bilgilerini Girmekle Uğraşmayın!
Mobil Kaza Tutanağı’na sadece araç plaka bilgisi ile ruhsat sahibinin TC kimlik numarasını girmek yeterli. Poliçe bilgilerine ulaşıldığı zaman
 • Şasi numarası,
 • Markası,
 • Modeli,
 • Model yılı gibi araç bilgileri otomatik olarak ekranlarınızda olacak.​
Gelişmiş Profil
Poliçe üzerindeki kare kod okutulduğunda sigortalı ruhsat bilgileri otomatik olarak aktarılacak. Ruhsat bilgilerinin yanı sıra sürücü bilgilerinin de profile kaydedilmesi mümkün. Ayrıca kayıtlı bir profilin başka uygulamadan kaza girişi yapılırken kullanılabilmesi için, profil paylaşma özelliği getirilmiştir. Profil paylaşma işlemi kare kod ile veya telefonlar karşılıklı sallanarak yapılabilmektedir.​​

Kaza Ortamı Video Çekimi

Kaza ortamının durumunu aktarmak için kullanıcıya kolaylık sağlamak amacıyla kaza ortamı video çekimi özelliği de Mobil Kaza Tutanağında! Kullanıcılar video çekerek tutanağın daha kolay sonuçlanmasına katkıda bulunabilirler.​

Kaza Yoğunluk Haritası

Kaza yoğunluk haritası ile yakınınızdaki kazaları görebilirsiniz. Ayrıca son bir ay içinde kaza olmuş noktalar da harita üzerinde görüntülenebilmektedir.​

En Yakın Tamirci, Hastane Bilgileri

Harita üzerinden en yakın sigorta acenteleri, hastaneler ve tamirciler görüntülenebilmekte, bulundukları konuma yol tarifi alınabilmekte veya iletişim bilgileri görüntülenerek arama yapılabilmektedir.​

Daha Kolay Senaryo Çizimi

Kullanıcılar, uygulamayı ile  yol tipi ve trafik işaretleri seçerek, kazanın gerçekleştiği ortamı daha anlaşılır bir şekilde aktarabilir.​

Sigorta Şirketime Nasıl Haber Vereceğim Diye Düşünmeyin!
Kazadan sonra tutanağınız otomatik olarak şirketlere iletilmekte. Dolayısıyla Mobil Kaza Tutanağını kullanın, sigorta şirketinizi aramak ve tutanağı şirkete iletmekle uğraşmayın.​
Kusur Oranları Her An Cebinizde!
Kazadan sonra hangi taraf kusurlu bulundu? Artık bu sorunun cevabı için uğraşmaya gerek yok. Uygulama üzerinden girilen kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonunuza SMS ile bilgilendirme yapılacak ve kusur oranınızı uygulama üzerinden görebileceksiniz.
Mobil Trafik Kazası Tutanağının ne şekilde kullanıldığını adım adım görelim:

Mobil Kaza Tutanağı Girişi

Yeni kaza ekle tuşuna basarak yeni bir mobil kaza tespit tutanağı ekleyebilirsiniz. Kaza genel bilgileri ekranından önce kazaya karışan araç sayısını girin. Sonra görgü tanığı olup olmadığını işaretleyin.

Kazaya karışan araç ve kaza yeri resimlerini ekleyin.

Kaza resimleri bölümü kazaya karışan araçların resimlerinin ve kaza yeri resimlerinin eklenebileceği alandır. Fotoğraf ikonuna basarak yeni fotoğraf çekebilir ve bunları ekleyebilirsiniz.

En az 4 resim eklenmesi zorunludur. Resimlerde araç plakaları ve kaza yeri net olarak görülmelidir. Kaza yerini farklı açılardan gösteren resimlerin eklenmesi kazanın doğru değerlendirilmesi adına önemlidir. Resimleri kaydetmek için Kaydet tuşuna basın ve bir sonraki adıma geçin.

Kaza Yerini Haritada Göster

Haritada göster özelliği ile kazanın olduğu yer haritada gösterilir. Hata var ise kaza yerinde düzeltme yapılabilir.  Kaza ihbar girişi yapılırken kazaya karışan araçların uygun yerlere çekilmesi gerekmektedir. Aracımı uygun yere çektim tuşuna basarak aracın uygun yere çekildiğini onaylayın.

Araç Bilgileri

Kazaya karışan araçların plaka bilgileri ile araç sahiplerinin TC Kimlik veya vergi numaralarını doldurduktan sonra Poliçe Bilgilerini Getir tuşuna basarak sigorta poliçesi bilgileri elde edilebilir.

QR kod ikonu butonuna basılarak Kare Kod ekranına gidilir ve poliçenin QR kodu okutulduğunda poliçe bilgileri ekrana getirilir. QR kodlu poliçelerinize Sigorta Birliği Merkezi’nin resmi adresindeki Trafik Poliçesi Sorgula adımından ulaşabilirsiniz.

Tanık Ekleme

Araç bilgilerinden sonra görgü tanıkları ekleme ekranı gelecektir. Görgü tanığının eklenmesi için tek yapılması gereken Tanık ekle tuşuna basmaktır. Görgü tanığı ad, soyad ve cep telefonu bilgileri girildikten sonra Kaydet butonu ile görgü tanığı bilgilerinin sisteme girişi yapılır.

Sürücü Bilgileri

Kazaya taraf olan sürücülerin bilgileri girilir. Bu ekranda email  ilgisinin girilmesi önem arz eder; çünkü kayıtın tamamlanmasında sonra tutanak pdf olarak mail atılacaktır. SMS ile bilgi almak isterseniz cep telefonu bilginizi girmeniz gerekir. Ruhsat sürücü adına kayıtlı ise Evet seçeneği seçilerek poliçe üzerindeki sigortalı bilgileri otomatik olarak sürücü bilgileri olarak doldurulur. Kazaya karışan araç sürücüsünün ehliyetlerinin ön ve arka yüzleri çekilerek sürücü bilgileri ekranına eklenir.

Yorum

Uygulamada kazaya karışan araçların yorum bırakabileceği alanlar da mevcuttur. Görselde bulunan butona basan kişiler ses kaydı ile yorum bırakabilir. Ses kaydı yerine not yazılarak da yorum bırakılabilir. Bu alanda kazanın nasıl gerçekleştiği detaylı haliyle anlatılmalıdır.

Girdiğiniz bilgilerin  doğruluğundan emin olmanız için pdf formatında tutanağınızı görüntüleyebilirsiniz.

İmza

Kazaya karışan araçların sürücülerinin imzalarını atabileceği alandır.

İşlemi Sonlandırma

Tarafların imzayı atmasında sonra, işlemi tamamla butonuna basılarak SBM sistemlerine gönderilir.

SBM tarafından verilen tutanak numarası ekranda görünebilir. Sürücüler email bilgilerini verdiyse tutanak formu pdf olarak gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir