İzmir’de ücretsiz avukatlık hizmeti alabilir miyim?

Kural olarak avukatın ücretsiz veya Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin altında bir ücret ile dava alması yasaktır. Ancak herkesin maddi durumu avukatlık ücreti ödeyebilecek kadar iyi olmayabilir. Maddi durumu yetersiz ve belli koşulları sağlayan kişiler için ceza yargılamasında zorunlu müdafilikhukuk yargılamasında adli yardım uygulaması yapılmaktadır.

Zorunlu müdafilik ve adli yardımın ne olduğu, kimlerin zorunlu müdafilik veya adli yardımdan faydalanabileceği, zorunlu müdafilik tayini ve adli yardım başvurusunun nasıl yapılacağı aşağıdaki bağlantılarda açıklanmıştır. Zorunlu müdafilik veya adli yardım hakkında bilgi almak için ilgili linke tıklayınız.

Ceza yargılamasında zorunlu müdafilik ne demektir? Kimler zorunlu müdafilikten yararlanabilir?

Hukuk yargılamasında Adli Yardım nedir? Kimler Adli Yardım’dan faydalanabilir?

Bu kategorideki diğer yazılar:

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN’ın internet sitesinde yer alan yazıların tüm hakları Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN’a ait olup tamamen kopyalanması ve başka yerde yayınlanması yasaktır.  Siteye veya sitenin herhangi bir sayfasına izin almadan link verilebilir. Siteden sitenin içindeki herhangi bir sayfadan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 35’inci maddesinde öngörülen şartlara uygun olarak  alıntı (iktibas) yapılabilir. Alıntıda, iktibas yapılan sayfanın linki belirtilmelidir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir