Yargı Kararlarına Erişim İmkanlarında Yeni Seçenekler

Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle her türlü hukuki mevzuat ve içtihada erişim çok daha kolay hale gelmiştir. Yüksek yargı kararları, Yargıtay ve Danıştay emsal karar bankaları üzerinden erişime açılmıştır. Pek çok ücretli karar bankasının yanı sıra Türkiye Barolar Birliği’nin Karartek uygulaması avukatlara ücretsiz hizmet vermektedir.

Sadece anahtar sözcükle arama yapılan arama motorlarının dışında çok daha ileri hizmetler sunan uygulamalar vardır. Bunlardan CARA ve CourtListeneruygulamalarını özellikle incelenmeye değer buluyoruz.

CARA, geleneksel mevzuat ve içtihat arama motorları gibi anahtar sözcükle arama yapılmasına imkân tanıyan, bunun yanında word veya pdf formatında yüklenen dava dosyasını hukuki anlamda inceleyen, tüm eyalet mahkemeleri ile federal mahkemelerdeki davalardan benzer olanları bulup getiren bir uygulamadır. Dava dosyasından anahtar sözcükler çıkararak anahtar kelime bazında tekrar arama yapabilmekte ve hukuki soruna uygulanabilir içtihatların yanı sıra uzman görüşleri de sunmaktadır.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından finanse edilen ve “Duruşma Dinleyici” anlamına gelen CourtListener projesinde mahkeme kararlarını ve duruşma ses kayıtları, hâkim adı, dava tarafları veya konuya göre aranabilmektedir. Bu siteyi ilginç yapan, duruşma ses kayıtlarının halka açık olmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde duruşmaların görüntü ve ses kayıtlarını yayınlayan başka siteler de vardır. Mesela, CourtRoomCast sitesi de duruşmaların görüntü ve ses kayıtlarını yayınlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir