Yatak odasında bulunan günlük boşanma davasında kanıt olarak kullanılabilir mi?

Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller, mahkeme tarafından bir olgunun ispatında dikkate alınamaz. Bu nedenle sunulan delillerin hukuka uygunluğu mahkemece resen gözetilir. Mahkeme dürüstlük kuralını esas alarak her somut olayı kendi özelliğine göre kendiliğinden değerlendirir.

Özel hayata yapılan haksız müdahaleler de yine aynı şekilde hukuka aykırı sayılır. Ancak evli bir çiftin yaşadığı mekan da gizli bir alandır. Normal şartlarda buradan elde edilen deliller hukuka aykırı sayılır. Çalınmış, tehdit veya zor ile elde edilmiş delillerin kullanılması da hukuka aykırıdır.

Ancak eşlerin birlikte yaşadıkları mekanda elde edilen fotoğraflar, not defterleri ve günlüklerin mahkemeye verilmesi durumunda, bu mekan eşlerin ortak yaşamlarını sürdürdükleri bir yer olduğundan gizli mekan olarak kabul edilmemektedir. Boşanma davası kişilerin özel yaşamı ile ilgili bir dava olduğu için taraflardan birinin diğer eşe ait fotoğraflar, not defteri veya mektupları mahkemeye delil olarak sunması halinde bunlar geçerli delil sayılır.

Eşlerin aynı evde birlikte yaşaması nedeniyle, yatak odasındaki bir dolapta veya yatağın altında saklanan defter, fotoğraf veya başka bir kişisel eşyayı diğer eşin ele geçirebilecek durumda olduğunu bilmesi gerekir.

Bu nedenle çalma, tehdit, zor kullanma gibi başka hukuka aykırılık yoksa yatak odasında bulunan günlük, fotoğraf, defter gibi deliller boşanma davasında hukuka uygun delil sayılır.


Aşağıdaki telefon numaraları veya email yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

İletişim: (90 232) 332 21 10 veya  (90 544) 288 5280
email: yusuf@ateskanhukuk.com

ADRESİMİZ: (Stadyum Metro İstasyonu yakını) 5003/2 sk. No:3-5 Gümüş Plaza Optimus D:206  35090 Bornova/İzmir

Yol tarifi almak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir