Kadın boşandıktan sonra yeniden evlenmek için ne kadar beklemelidir? İddet süresinin kısaltılması mümkün müdür?

Soybağının karışmasını engellemek için boşanan kadının yeniden evlenebilmek için iddet süresi denen bir süre beklemesi gerekir.

“Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez. Doğurmakla süre biter. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.

 

İddet süresinin kaldırılması davası aile mahkemesinde açılır ve  çekişmesiz yargı işlerindendir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla bu davayı görür.

Kadının hamile olmadığına dair hastane raporunun sunulması halinde davanın tek celsede sonlandırılması mümkündür. İddet süresinin kaldırılmasına dair mahkeme ilamıyla 300 gün dolmadan kadın yeniden evlilik başvurusu yapabilir.

Kadının evlilik sırasında kocasından başka bir kişiden hamile kalması halinde doğum gerçekleşene kadar çocuğun babası veya bir başkasıyla evlenmek mümkün olmaz. Doğacak çocuk önceki evlilik birliği içinde doğduğu için, çocuk ile boşanılan eş arasında soybağı kurulur. Biyolojik babasının çocuğu nüfusa geçirebilmesi için önce boşanılan eşin çocuğu reddetmesi, sonra biyolojik babanın tanıma işlemi yapması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir